Strona domowa > Prawa autorskie

Prawa autorskie

Opis praw autorskich do zamieszczonych materiałów

Większość materiałów zamieszczonych na stronach Muzeum Trójwymiaru udostępniamy na licencjach należących do grupy licencji Wolnych Dóbr Kultury.

Swobodnie można korzystać m.in. z opisów eksponatów i obrazujących je zdjęć 2D (płaskich), które objęte są licencją CC-BY w wersji 4.0. Wymagane jest tylko powołanie się na źródło (3d-muzeum.pl).

Obiekty i materiały objęte licencjami innymi niż CC-BY są wyraźnie oznaczone.  W grupie tej jest większość stereogramów: stereopar, anaglifów i innych postaci 3D. Objęte są one licencją nie zezwalającą na modyfikacje: CC-BY-ND, wersja 4.0, ponieważ poprawna modyfikacja takich materiałów wymaga specjalistycznej wiedzy a często - oprogramowania. Być może Ty potrafisz to zrobic poprawnie, ale wolimy dodać takie zabezpieczenie w licencji, aby chronić jakość naszych obrazów 3D krążących w internecie.
Do zabronionych modyfikacji należą wszystkie operacje na plikach (poza kopiowaniem) i obrazach, w tym także (zwykle dopuszczalne dla normalnych fotografii płaskich) zmiana wielkości/skalowanie, kadrowanie czy konwersja kodowania. Mogą one znacząco pogorszyć stereoskopową jakość starannie przygotowanych przez nas stereogramów.

Krótki i prosty przegląd wszystkich licencji z grupy CC (Creative Commons) można znaleźć na polskiej stronie CC.

W opisach często pojawiają się nazwy firm i zastrzeżone marki. Używamy ich z poszanowaniem praw ich właścicieli, wyłącznie w celach informacyjnych, do identyfikacji eksponatów i wydarzeń.