Strona domowa > O nas

O nas

Pomysł internetowego Muzeum Trójwymiaru powstał w czasie rozmów dwóch pasjonatów fotografii trójwymiarowej - Borysa i Tomka, podczas jednego z wielu plenerów Polskiego Klubu Stereoskopowego.

zdjęcie Borysa zdjęcie Tomka

Obaj od dawna kolekcjonowaliśmy obiekty związane z tą techniką obrazowania i czuliśmy potrzebę dzielenia się swoją pasją i zbiorami z szerszą publicznością. Postanowiliśmy pokazać swoje zbiory, by upowszechniać wiedzę o tej niezwykłej dziedzinie "cywilizacji obrazkowej" i przy okazji pokazywać, jak łatwo można tworzyć poprawne, wspaniałe obrazy 3D(1).

Borys zaczął swoją przygodę ze stereoskopią już w połowie lat 70-tych XX w., czego świadectwem są pierwsze wykonane wtedy zdjęcia 3D. "Bakcyl 3D" znacznie się u niego ożywił z chwilą uzyskania dostępu do internetu w 1996 r.   W 1998 uruchomił pierwszą w Polsce witrynę poświęconą obrazowaniu 3D i popularyzującą w języku polskim nowoczesną wiedzę o praktyce stereoskopii. Już rok później uruchomił sklep internetowy STEREOS z artykułami do fotografii stereo, takimi jak aparaty stereoskopowe, przystawki 3D do lustrzanek oraz cała gama różnych stereoskopów i okularów 3D do oglądania obrazów stereo. Wtedy też został członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Stereoskopowego i rok później stał się jego przedstawicielem na Polskę. W roku 2005, razem z żoną Kasią, zainicjował powstanie Polskiego Klubu Stereoskopowego. Od tego czasu za swoją misję uważa popularyzowanie umiejętności oglądania obrazów 3D metodami swoboglądu, czyli bez żadnych okularów czy innych przyrządów.

Tomek z obrazowaniem stereoskopowym spotkał się po raz pierwszy także w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia (jak to poważnie brzmi) na strychu u swojego wuja, gdzie w jego ręce wpadły trzy stare aparaty fotograficzne, stereoskop i kilkadziesiąt szklanych stereopar. Od tamtej chwili zbiera stare sprzęty do fotografii stereoskopowej, a kolekcja jego systematycznie się powiększa. W 2006 roku za namową przyjaciół z Polskiego Klubu Stereoskopowego sam zaczął fotografować w trójwymiarze i idzie mu to całkiem nieźle. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych, współpracuje z Fotoplastikonem Warszawskim i Fotoplastykonem Poznańskim, a swoją wiedzą dzieli się prowadząc warsztaty i spotkania z trójwymiarem w roli głównej. Jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Stereoskopowego, bierze czynny udział w szerzeniu „wirusa stereo” w kraju i za granicą. Tomek stał się w pewnym sensie autorytetem w tej dziedzinie… A może mu się tylko tak zdaje? Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu: dotomka.blogspot.com i w galerii zdjęć fotomplastikon.pl.

1 wystarczy otworzyć się na trochę nieoczywistej wiedzy